EXAPOT: Στον τελικό του διαγωνισμού νεανικής επιχειρηματικότητας

Το Έξυπνο Αυτόματο Ποτιστικό Σύστημα που δημιούργησαν οι μαθητές του ΙΒ του Κολλεγίου Ανατόλια, προκρίθηκε στην τελική φάση του πανελλήνιου διαγωνισμού νεανικής επιχειρηματικότητας «Καλύτερη Εικονική Επιχείρηση της Χρονιάς 2013».

Οι μαθητές του IB του Κολλεγίου Ανατόλια ίδρυσαν την εικονική εταιρία RevoRootion Inc. με αντικείμενο τον σχεδιασμό και τη δημιουργία του προϊόντος EXAPOT. Πρόκειται για το ΕΞυπνο Αυτόματο ΠΟΤιστικό σύστημα που ρυθμίζει τη ροή του νερού λαμβάνοντας υπόψη τη θερμοκρασία, την υγρασία, την ηλιοφάνεια και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του φυτού, εξοικονομώντας νερό και χρόνο για τον χρήστη.

Στο πρόγραμμα «Εικονική Επιχείρηση» συμμετείχαν 48 μαθητικές ομάδες από δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της Ελλάδας, ενώ τα επιχειρηματικά εγχειρήματα των μαθητών παρουσιάστηκαν σε δύο μαθητικές εμπορικές εκθέσεις. Από το σύνολο των 35 μαθητικών επιχειρήσεων που ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα επιτυχώς υποβάλλοντας το επιχειρηματικό τους πλάνο, προκρίθηκαν οι παρακάτω 12 ομάδες (με αλφαβητική σειρά) που θα διεκδικήσουν τον τίτλο της Καλύτερης Εικονικής Επιχείρησης της Χρονιάς 2013:

• Εταιρία ΕΤ.Ε.Κ. (Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα, Αθήνα)
  • Εταιρία Λεμμονή (Ελληνογαλλική Σχολή Jeanne D’ Arc)
  • Εταιρία BIOCLIN(Σχολή Ι.Μ. Παναγιωτόπουλου, Αθήνα)
  • Εταιρία ETHICALBANKOFGREECE(Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη, Θεσσαλονίκη)
  • Εταιρία IstART(3ο ΓΕΛ Κηφισιάς)
  • Εταιρία EVERHOPE(Α’ Τοσίτσειο Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Αθήνα)
  • Εταιρία LetitBe(Αριστοτέλειο Κολλέγιο, Θεσσαλονίκη)
  • Εταιρία RevoRootion Inc. (Κολλέγιο Ανατόλια, Θεσσαλονίκη)
  • Εταιρία SineQuaNon (Α΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού, Αθήνα)
  • Εταιρία USHARE(Σχολή Μωραΐτη, Αθήνα)
  • Εταιρία WePromoteAminteo (Γυμνάσιο Αμυνταίου Φλώρινας)
  • Εταιρία YouDrive(ΕΠΑΛ Καλλονής, Μυτιλήνη)

Oι 12 φιναλίστ επιλέχθηκαν βάσει των κριτηρίων του παγκόσμιου οργανισμού Junior Achievement Worldwide που είναι τα εξής:

• Πληρότητα επιχειρησιακών πλάνων (40%)
  • Ανάλυση αποτελεσμάτων & οικονομικών στοιχείων (20%)
  • Στοιχεία αξιόλογης εκμάθησης από επιχειρηματικές δραστηριότητες (20%)
  • Μελλοντικές προοπτικές της εικονικής επιχείρησης (20%)

Ο Τελικός Διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 27 Ιουνίου 2013στις εγκαταστάσεις του Ινστιτούτου Τεχνολογίας ΑΙΤ (AthensInformationTechnology) στην Παιανία, Αττικής.

ΠΛΑΙΣΙΟ

Οι μαθητές του ΙΒ του Κολλεγίου Ανατόλια που συμμετείχαν στον διαγωνισμό με την εταιρία RevoRootion Inc. και αντικείμενο τη δημιουργία του προϊόντος EXAPOT είναι:

Μαριαλένα Βασιλειάδου, Δομνίκη Αθανασιάδου, Χριστίνα Κατσούλη, Γιώργος Κωνσταντέλλος, Χριστίνα Φουντουκίδου, Irene Mavridis, Κωνσταντίνος Βύζας, Μάριος Κόστιτς-Πασιαλής, Τηλέμαχος Αλυμπάκης, Χριστίνα Μόσχου, Yihao Huang, Δημήτρης Κυριακούδης, Ευστάθιος Εμμανουήλ Ζλάτης, Εμίλια Θεοδοσίου, Γιώργος Καραφυλλίδης, Ηρώ Γκριμπίζη, Γιώργος Σταύρου, Νίκος Γεμενετζής, Παρμενίων Πατιάς, Σταύρος Κωνσταντινίδης,  Βαγγέλης Σέμογλου, Θοδωρής Μαριόγλου, Βίλλυ Καμπέρογλου.

Το EXAPOT απέσπασε Έπαινο Πράσινης Ανάπτυξης στην μαθητική έκθεση ««TRADE FAIRS 2013» και Βραβείο για τη Δυνατότητα Επιχειρηματικής Εφαρμογής στο πρόσφατο 3ο Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης & Τεχνολογίας – ACSTAC 2013 του  Κολλεγίου Ανατόλια.

exapot